Flukonazol to lek przeciwgrzybiczy, który znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu różnych infekcji grzybiczych. W tym artykule przeanalizujemy, jak dokładnie działa flukonazol, jak się wchłania i jak szybko działa w organizmie.
Jak działa flukonazol?
Flukonazol jest silnym i specyficznym inhibitorem enzymów niezbędnych u grzybów do tworzenia ergosterolu. Działanie flukonazolu polega na hamowaniu syntezy ergosterolu w błonie komórkowej organizmów grzybicznych, co prowadzi do zniszczenia błony i śmierci komórki grzyba.
Hamowanie syntezy ergosterolu w komórce grzyba sprawia, że błona komórkowa mikroorganizmu traci swoją strukturę i właściwości ochronne. Ergosterol jest bowiem niezbędny do wytworzenia stabilnej i funkcjonalnej błony komórkowej.
Bez dostatecznej ilości ergosterolu, błona komórkowa traci swoją integralność i nie może prawidłowo pełnić swojej roli w utrzymaniu integralności komórki grzyba. Tego rodzaju uszkodzenia sprawiają, że komórka staje się podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, substancje chemiczne czy stres oksydacyjny.
Ponadto niedobór ergosterolu wpływa na funkcjonowanie glikoprotein i glikolipidów, obecnych na powierzchni błony komórkowej grzyba. Te struktury są kluczowe dla komunikacji międzykomórkowej czy procesów adhezji.
Jaka jest farmakokinetyka flukonazolu?
Flukonazol dobrze się wchłania po podaniu doustnym; ma wysoką biodostępność systemową. Po podaniu doustnym jego stężenie w osoczu krwi przekracza 90% wartości stwierdzanych po podaniu dożylnym. Jednoczesne spożywanie pokarmu nie wpływa na wchłanianie flukonazolu. Maksymalne stężenie w osoczu po podaniu doustnym na czczo osiągane jest po upływie od 30 minut do 1,5 godziny od podania, a okres półtrwania w fazie eliminacji z osocza krwi wynosi około 30 godzin.
Niewielka ilość (11-12%) flukonazolu wiąże się z białkami osocza krwi. Flukonazol dobrze przenika do wszystkich płynów ustrojowych, włącznie z płynem mózgowo-rdzeniowym. Po podaniu przez 12 dni 50 mg flukonazolu na dobę, stężenie w warstwie rogowej naskórka wynosiło 73 µg/g tkanki, a po 7 dniach od zakończenia podawania nadal wynosiło ok. 5,8 µg/g.
Wydalanie flukonazolu zachodzi głównie przez nerki, w 80% flukonazol wydalany jest w postaci niezmienionej.
Podsumowanie
Flukonazol jest silnym i specyficznym inhibitorem enzymów niezbędnych u grzybów do tworzenia ergosterolu. Jego skuteczność w leczeniu różnych zakażeń grzybiczych została potwierdzona na modelach zwierzęcych oraz w badaniach klinicznych. Flukonazol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego; ma wysoką biodostępność. Po podaniu doustnym jego stężenie w osoczu krwi przekracza 90% wartości stwierdzanych po podaniu dożylnym. Jego stężenie w osoczu krwi jest proporcjonalne do stosowanej dawki.
Bibliografia
http//chpl.com.pl/data_files/2012-07-25_fluconazole_polfarmex_chpl_tabletki_50_100_150.pdf